Jak správně připravit podklad před pokládkou lepené podlahy?
Návod pro hobby nadšence - neobsahuje údaje z Normy ČSN.
Nejprve sundáme starou krytinu a zkontrolujeme pohledově beton nebo desky. Záleží, co v místnosti budete mít. V případě přízemí a nebo na starších domech, kde je z venku viditelná vlhkost v blízkosti úrovně podlahy si přeměříme vlhkost v podlaze. U Nás v podlahářství máme měřič zbytkové vlhkosti, kterým před zakázkami chráníme zákazníkovu investici. Předcházíme tím pozdějším problémům a reklamacím.
Podklad přesajeme a výtluky opravíme výspravnou hmotoru na bázi nivelační stěrky, kterou budeme vylévat v místnosti. Liší se opravná hmota na anhydrit a na podklad na bázi cementu. Pozor rovněž na dilatační spáry a na to jak jsou v místnostech vylité betony. Většinou se dodržují diletace mezi dveřmi. Poté stačí budoucí podlahu napenetrovat a po uplynutí doby nutné k schnutí můžeme přejít k vylévání stěrky.
Máte-li napenetrováno, ujistěte se, že máte všechny otvory podél zdí zabezpečené proti protečení do stěn či základů. Může se stát, že vám stěrka zateče až k sousedům škvírkou ve stěně. My u nás tyto škvíry zatěsňujeme opravnou hmotou a nebo akrylovým tmelem.
Projděte si podklad vodováhou, abyste věděli kde budete kolik nechávat nivelační stěrky. Poté si připravte odměřené množství vody ve vědrech s cejchovanou mírou. Na každé nivelační stěrce v návodu je přesné množství vody do jednoho pytle. Dodržujte ho prosím. Pak pouze rozmícháte stěrku ve vedru s vodou, necháte chvíli odstát, promícháte znovu a jdete vylévat. Je lepší to dělat ve dvou. Jeden míchá, druhý tahá nivelačku. Tahá se většinou od 3mm do 10mm. Pokud potřebujete aplikovat sterku ve dvou vrstvách, pamatujte, že musí být první vrstva minimálně dvounásobná oproti té druhé finální vrstvě. Vše důkladně roztaháme raklí a rozválíme ježkem. Ten nám vyžene přebytečné bublinky.